Doğal Taş Uygulamaları

Yaşam alanlarının özellikle ıslak zemin olarak bilinen, su ve neme maruz kalan alanlarda ve iç mimari tasarımı doğrultusunda yaşam alanınızın pek çok yerinde sert yüzeyli ve temizliği kolay zemin ve duvar çözümlerine yönelir, bütçeniz doğrultusunda seramik, seramik, doğal taş veya mermer çözümleri arasında seçim yaparak eviniz için en uygun malzeme türünü belirleriz.

Bu tür alanların  zemin uygulamalarında kullanılabilecek en ince malzeme yer seramiğidir, ardından da porselen ürünler ve gelir. Doğal taş ve mermer ürünler ise en kalın olanlarıdır.

Duvar uygulamalarında ise genel olarak seramik ve mermer kullanılır, duvar malzemeleri zeminde kullanılanlara göre daha ince ve hassastır. BREUD olarak mimari tasarımlarımıza uygun olan kaliteli malzemeyi bütçenize uygun bir şekilde tedarik eder, derz ve yapıştırıcının kullanılacak malzeme ile teknik ve görsel uyumluluğuna ve uygulama kalitesine dikkat ederiz. Bu konudaki başarımızın sırrı projelendirme aşamasından ve uygulama aşamasına kadar titiz ve detaycı davranarak, tüm gözden kaçabilecek konulara odaklanmamızdır.

BREUD trendleri takip ederek seçtiği ürünlerle estetik ve tasarımın buluştuğu duvar ve yer tasarım ve uygulamaları ile yaşam alanlarınızı yeniden tasarlıyor ve tarzınızı yansıtmanıza olanak sağlıyor.

Yer Seramikleri

Zemin kaplamalarında kullanılır. Duvar seramiklerine göre çok daha dayanıklı ve ağırdır. Yüksek derecede fırınlanarak üretildiğinden sağlamdır. Sert hava koşulları, darbeler ve soğuktan kolay etkilenmez.

Duvar Seramikleri

Yer karolarına göre daha hafif ve narindir. Darbelere, soğuğa ve dış etkenlere fazla dayanıklı olmadığından sadece iç mekanlarda kullanılmalıdır.

Porselen Seramikler

Görüntü itibari ile doğal taşa benzer ve seramiklerin en dayanıklısıdır. Su emmez, leke tutmaz ve güneş ışığından etkilenmezler. Dış mekan, yer ve duvar kaplamalarında tercih edilen bir malzemedir.  Zeminlerde zaman zaman karşılaştığımız kayma riskine karşı da kullanılabilecek bir malzemedir. Yüzeyi şeffaf koruyucu cila ile kaplı olan türleri daha parlaktır. Mat ve doğal görünümlü olanları da vardır.

Granit, Quartz, Bazalt, Andezit

Bu tür malzemelerin kalınlığı uygulama yerine göre farklılıklar gösterse de genel olarak aynı traverten gibi genelde 3cm civarındadır. Cilalı veya cilasız olarak kullanılabilmektedir.  İç mekan ve dış mekan olmak üzere zeminlerde, duvar kaplamalarında ve dış cephe döşemelerinde kullanılabilir.

Traverten

Yer altı sularındaki erimiş kalsiyum karbonatın, çok ince katmanlar halinde kayaların üzerine çökmesiyle oluşur. Aşınmaya karşı dirençli olması, dış koşullara dayanıklılığı ve bakım gerektirmemesi nedeniyle tercih edilir. Zeminlerde, duvar kaplamalarında ve dış cephe döşemelerinde kullanılabilir.

Travertenin doğal hali gözeneklidir ve cilalanmaz ise leke tutar. Uzun seneler keyifle kullanmak için mutlaka gözeneklerin dolgu ile kapatılması ve yüzeyin cilalanması gereklidir. Dolgunun, seçilen taşın desenine ve rengine uygun olması önemli bir detaydır.

Mermer

Kalsit ve dolomit granüllerinin yüksek basınç ve ısı altında tekrar kristalleşmesi sonucu oluşur. En çok tercih edilen mermer plaka yüzey işlemi cilalı yada honlu olandır. Cilalı yüzeyler gösterişli durur. Ancak kaygan olduklarından zeminden çok duvarlarda kullanılır. Islak zeminlerde ise honlama işlemi görmüş, yarı mat mermer plakalarını kullanmak uygundur.

Standart mermer plaka kalınlığı 2cm veya 3cm ölçülerindedir. Taşın üzerindeki doğal çatlak, damar ve kusurlar azaldıkça kalitesi artar. Mermerin renk çeşitliliği zengindir. Saf beyazdan hematit kırmızısına, limonit sarısından kahve tonlarına ve yeşilden onyx siyahına kadar pek çok değişik tonu vardır. Fiyatlar taşın kalitesine ve renk tonuna göre değişkenlik gösterir.