Cam Uygulamaları

Cam uygulamaları bir çok farklı amaçlarla kullanılan ve konutların olmazsa olmazlarındadır. Proje ve taleplere göre kimi konutlarda cam balkon, korkuluk sistemleri, aydınlık olarak uygulanırken, kimi konutlarda da kış bahçesi veya cam merdiven gibi komplike bir şekilde uygulama yapılmaktadır.

Cam uygulaması kendi başına yapılabileceği gibi, krom çelik, alüminyum, ahşap doğrama ve profil türleri ile birlikte de kullanılabilir. BREUD olarak projelerimizde kullandığımız cam malzemeler TSE onaylı ve ISO kalite belgesine sahiptir. Projelerimizde kullanılan cam türleri şunlardır;

Temperli Cam

Temperli Cam’ ın özü camın üretiminin ısıtma ve hava basıncına dayalı olmasıdır. Hava basıncı ve ısı sayesinde cam daha dayanıklı olur. Bunun yanı temperli cam, olası bir kırılma durumunda küçük parçalara ayrılarak standart camlarda karşılaşılan yaralanmalara sebep vermez. Temperli camlar standart camlara göre 5 kat kadar kadar daha mukavemetlidir.

Lamine Cam

Lamine cam genel olarak şeffaf veya renkli bağlayıcı polivinil butiral (PVB) yardımıyla iki camın ısı ve basınç altında birleştirilmesi ile üretilir. Lamine Cam olası kırılma durumlarında parçaları yerinde tutarak yaralanma risklerini azaltır. Bu özelliği nedeniyle lamine güvenlik camı olarak kabul edilir. Ayrıca lamine, yalıtım camı üniteleri, renksiz, harmandan renkli, kaplamalı ve ısıl işlemli camlarla birlikte oluşturulabilir.

Lamine cam düşük UV geçirgenliği ile eşyaların doğal renklerinin daha uzun süre korurken,  ses izolasyonu avantajı vardır.  Lamine camlar standart camlardan ve temperli camlardan üretilebilmektedir.

Isıcam

İki ya da daha fazla camın, aralarında boşluk bırakılarak ve bırakılan bu boşluğa argon, kripton, ksenon gibi asal gazlar veya hava doldurularak camların tek bir parça haline getirilmesidir. Isıcam özellikli camlarda, camların arasında bırakılan boşluklara doldurulan gazların ısı yalıtımı konusunda normal havaya göre gösterdiği başarı daha yüksektir.

Cam Balkon Sistemleri

Cam balkon kapatma sistemleri evinizde estetik bütünlüğü ve fonksiyonelliği mükemmel şekilde birleştirir.  Yapıya ve zevklerinize uygun renk seçenekleri sunmasının yanı sıra, son derece kullanışlı ve dayanıklıdır.  bir balkon yaratmanın en modern yoludur.

Camların katlanarak veya sürgü şekilde aynı noktaya toplanabilme özelliği nedeni ile mevsimsel değişikliklere en iyi cevap verebilen bir sistemdir. Bu özelliği sayesinde mevsim koşullarına ve zevkinize bağlı olarak bulunduğu bölümü hiç kapatılmamış gibi açık kalması sağlanır. Kapalı durumda Rüzgar, yağmur, toz, vb. olumsuz dış etkenlere karşı koruma sağlar.

Isıcamlı Cam Balkon

Isıcam özelliği bulunan camlar kullanılarak hazırlanmış cam balkon sistemleridir. Isıcamlı cam balkonlar, diğer cam balkon modellerine göre ısı tasarrufu sağladığı için bu tür balkonlarda, kullanılan her malzemenin yalıtım özellikli olması şarttır. Isıcamlı cam balkon sistemlerinde kullandığımız profil, birleşme ve bağlantı noktaları, fitiller ve fitil içi malzemeler, en iyi şekilde yalıtım sağlayacak birinci sınıf malzemelerden oluşmaktadır.

Korkuluk Sistemleri

Merdiven, balkon, havuz kenarları ve daha yapıların birçok bölümlerinde gerek duyulan güveliği estetik bir şekilde sağlamak için yapılan bariyer amaçlı sistemlerdir. Korkuluk sistemleri kendi başına cam malzemeden yapılabileceği gibi, krom çelik, alüminyum, alüminyum, krom çelik veya ahşap profiller ile birlikte de uygulanabilir.

Korkuluk sistemleri genel olarak trabzan ve küpeşte diye adlandırılsa da temelde aralarında bir fark yoktur. Bunlar arasında hiçbir fark yoktur. Alüminyum korkuluk , trabzan ve alüminyum korkuluk ile eş anlamlıdır ve aynı sistemi ifade ederler.