SOLAR SQUARED GLASS BLOCKS EXETER
02
Oca

Cam Solar Tuğla (Glass Solar Bricks) Evinizin Tüm Enerji İhtiyacını Karşılıyor

Yenilenebilir Enerji kaynaklarının kullanım alanı her geçen gün genişleme devam ediyor. Nitekim maliyet tasarrufu ve çevresel kaygı arasında, günümüzde güneş enerjisinden elektrik üretme şekilleri teknolojinin ilerlemesiyle klasik yöntemlerin dışına çıkıp ucuzlamaya başlıyor. Yapılan Ar-GE çalışmaları bir taraftan mevcut sistemlerin ucuzlamasını ve verimliliğini arttırırken farklı düşünceler kullanım alanlarını da farklılaştırıyor.

İngiltere bulunan  Exeter Üniversitesi araştırmacıları yarı saydam fotovoltaik güneş pilleri ile gömülü modüler bir cam tuğla üzerinde yaptığı çalışmalar neticesinde modern evler için elverişli bir enerji kaynağı çözümü bulmuş durumdalar. Cam tuğlalar uzun zamandır hayatımızda duvar dekorasyonu uygulamalarında kullanılmaktadır. Cam tuğla Gündüz doğal güneş ışından faydalanmamızı sağlarken geliştirilen teknoloji ile aynı zamanda enerji ihtiyacımızı da karşılayacak gözüküyor.

Cam Solar Tuğla (Glass Solar Bricks) temelde doğal ışığa izin verirken güneşten gelen enerjiyi depolamasına ve bazı Pasif Ev yapımı için çok büyük bir ısı yalıtımı sunmasına olanak sağlıyor.

Exeter Üniversitesi, Çevre ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü öğretim görevlisi Dr. Hasan Baig’ in yaptığı açıklamaya göre cam tuğla projesinin amacı, güneş enerjisi teknolojisinin yerden tasarruf edecek şekilde alternatif bir seçenek oluşturulmasıydı. Bu düşünce ile, Solar Squared’i bir başarı olarak görüyor. “Artık, binanın mimarisinin bir parçası olarak enerji talebinin en yüksek olduğu yerlerde, manzara ve yaşam kalitesi üzerinde ufak bir etkiye sahipken, entegre, uygun fiyatlı, verimli ve çekici güneş enerjisi teknolojileri inşa etme kabiliyetimize sahibiz” dedi.

Bununla birlikte, patent bekleyen cam tuğla ürününün evlerimizde kullanılmaya başlaması için biraz beklemek gerekiyor. Bunun nedeni cam tuğla maliyetinin standart güneş enerjisi panellerine göre maliyetinin biraz yukarılarda oluyor olmasıdır