Aydınlatma Çözümleri

20. Yüzyıla damgasını vuran Estonyalı ünlü mimari Louis Kahn; “Güneş ışığının binaya çarpana kadar binanın ne kadar muhteşem olduğunu bilmiyordum” demiştir. Ünlü mimarın bu sözü aydınlatmanı bir yapı için ne denli önemli olduğunu göstermektedir.

Mimari tasarımlarda özne insandır ve insan için tasarlanırlar. Mimari bir yapıda insanların önemli ihtiyaçlarından birisi de ışıktır. Bu nedenle mimaride ışığın doğru bir şekilde kullanımı olukça önemlidir.

Aydınlatma konusu gelişigüzel yapıldığı taktirde beklenen doğru sonucu vermeyecektir. Doğru bir aydınlatma sistemi için aydınlatma yapılacak bir yapıda iç mimari tasarımına uygun olacak şekilde ambians aydınlatma, bölgesel aydınlatma ve vurgu konuları titiz bir şekilde ele alınmalıdır.

Ayrıca aydınlatma teknolojilerinin yakından takip edilerek görsel açıdan daha estetik çözümler üretirken, teknik açıdan da tasarruf ve konfor çözümlerinin en iyi şekilde sunulabilmesi de önemli bir husustur.

İnsanların en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi de ışıktır. Mimari açıdan ışığın doğru bir şekilde kullanımı önemli bir husustur.

İç Mekan Aydınlatma

İç mekan aydınlatması, mekanın modunu ve algısını direkt olarak etkileyen önemli bir unsurdur. Özellikle konumlandırma ve aydınlatma kaynağı iç mekan tasarımının bir parçası olup; iç mekanda tercih renk skalası, mekanın hacmi, mekandaki açıklıklar, mobilya seçimi gibi birçok tasarım ögesini etkilemektedir. Aydınlatma ile iç mekanı oluşturan diğer ögelerin doğru ilişkisi kurularak daha fonksiyonel ve etkileyici bir tasarıma ulaşılabilir.

Aydınlatmanın iç mekan tasarımı içerisindeki önemini keşfetmek için aydınlatma ve tasarım prensipleri arasındaki doğru bağlantıyı kurmamız gerekir.

Dış Mekan Aydınlatma

Dış mekan aydınlarma konusu bünyesinde dış duvar aydınlatması, bahçe aydınlatması, yürüyüş yolu aydınlatması ve havuz aydınlatması gibi evin dışında bulunan tüm dekoratif aydınlatma konularını genel olarak kapsamaktadır.

Dış mekan aydınlatmaları evin sakinleri için terapi ve ihtişamlı alanlar oluştururken, dışarıdaki insanları da estetik ve görselliği ile etkilemektedir.

İç mekanlar için olduğu gibi dış mekanlar içinde çok fazla aydınlatma seçeneği mevcuttur. BREUD olarak bu noktada kendi zevk ve tercihleriniz doğrultusunda kontunuzun dekorasyonunuzu tamamlayacak ve bütçeniz ile uygun olacak şekilde akılcı dış mekan aydınlatma çözümlerimiz ile hizmetinizdeyiz.